Badania statystyczne przeprowadzone wśród państw Unii Europejskiej pokazują, że Polacy mieszkają w ciasnych mieszkaniach. Ilość metrów kwadratowych przypadających na jednego mieszkańca jest niższa niż w państwach tzw. starej unii.
Skoro mieszkania Polaków są tak małe konieczne staje się maksymalne wykorzystanie posiadanej powierzchni. W tym celu dobrze jest pomyśleć o zagospodarowaniu posiadanego balkonu, tak aby spełniał rolę dodatkowego pomieszczenia. Zabudowa balkonów pozwala zyskać dodatkową przestrzeń odizolowaną od warunków zewnętrznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu balkon staje się użyteczny nie tylko latem, lecz praktycznie przez 365 dni w roku. W okresie jesienno-zimowym może  spełniać rolę dodatkowego pomieszczenia gospodarczego. Zabudowany balkon doskonale nadaje się także do hodowli roślin, które lubią ciepło.
Decydując się na wybór firmy zajmującej się wykonywaniem tego typu usług, warto sprawdzić wcześniej jej doświadczenie i fachowość. Istotną rolę odgrywa również rodzaj zastosowanych materiałów i technologii. W zależności od preferencji istnieje możliwość zastosowania systemu ramowego i bezramowego.
Podsumowując należy stwierdzić, że usługi polegające na zabudowie balkonów cieszą się rosnącą popularnością. Prawidłowo wykonane wpływają zarówno na ich estetykę i funkcjonalność.