Sopot to nie tylko ul. Bohaterów Monte Cassino i molo. Sprowadzanie go do tych dwóch miejsc świadczy moim zdaniem o niemałej ignorancji. Sam tak naprawdę odkryłem to miasto gdy zszedłem z wydeptanych przez turystów szlaków i zacząłem spacerować mniej uczęszczanymi uliczkami.

W Sopocie znajduje się kilkadziesiąt budynków, które czynią to miasto jedynym w swoim rodzaju. Specyficzna architektura kurortu świadczy o nieprzeciętnej w skali naszego kraju zamożności jego mieszkańców, ale również o ich dobrym smaku i braku skłonności do przesady.
Miasto położone jest w arcyciekawym otoczeniu. Mam tu na myśli lasy i wzgórza Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Osobom, które nie lubią błąkać się bez celu polecam sopockie szlaki spacerowe – w odróżnieniu od zwykłych szlaków pieszych ich oznaczenia mają żółte, a nie białe tło. Przez teren miasta i okolic biegną cztery takie trasy i uważam, że po ich przemierzeniu ma się pełne prawo uznać, że poznało się Sopot. Popularny „Monciak” i molo to jednak za mało.