Kolejki do różnych instytucji w naszym kraju były i będą. Dlatego powstały specjalistyczne systemy kolejkowe, które usprawniają pracę pracowników tej placówki oraz zarządzają czasem zarówno tych podopiecznych jak i klientów. System kolejkowy stosowany powinien być w każdej instytucji, gdzie mamy do czynienia z obsługą klienta.

Największy problem w tego typu miejscach jest właśnie zarządzanie kolejką. Systemy kolejkowe powstały z myślą u ułatwieniu pracy, ale również na szybszym załatwieniu spraw interesantów. W bankach królują już przynajmniej 5 lat systemy kolejkowe, zwłaszcza w większych placówkach. Dzięki temu banki pozbyły się problemów, jakie wynikały z kolejek, jak kłótnie, przepychanki czy wyzwiska.

Systemy kolejkowe znajdują się obecnie na nowych technologiach opartych o bazy danych i systemy SAP. Każdy kto korzystał z tego typu rozwiązań, dobrze wie, że warto stosować takie systemy.

Nawet w supermarketach ostatnio pojawiły się takie systemy. Zwłaszcza Carrefour oraz Tesco z serii hipermarketów, wprowadziły system kolejkowy.

Stosowanie takich rozwiązań sprawia, że w danym urzędzie czy sklepie panuje ład i porządek i nikt nie ma do siebie pretensji. Systemy kolejkowe na zachodzie istnieją już od lat i sprawdzają się praktycznie w każdej branży usługowej, handlowej, medycznej i finansowej.