Skuteczna windykacja, czyli jak odzyskać dług?

Co zrobić w sytuacji, w której dłużnik zwleka z oddaniem nam pieniędzy, przekraczając przy tym kolejne terminy spłaty? Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, czyli z usług ściągania należności od takich dłużników.

Jeżeli to zrobimy, takowa firma windykacyjna zaproponuje nam dwie możliwości, tj.:
– windykację polubowną. Jest ona najbardziej przyjazna dla dłużnika, ponieważ polega na próbach skontaktowania się z nim, wysyłania przypomnień o zapłacie itp. To jednak, czy będzie to skuteczna windykacja, zależy od czasu, w którym podejmiemy konkretne czynności. W przypadku windykacji polubownej panuje zasada: „im szybciej, tym skutecznej”;
– windykację sądową. W jej przypadku firma windykacyjna pomoże nam w przygotowaniu pozwu sądowego, znalezieniu dobrego komornika itd. Niestety jednak, z tytułu windykacji sądowej poniesiemy wyższe koszta niż z tytułu windykacji polubownej, choć z drugiej strony jest to windykacja o wiele bardziej skuteczna.

Poza tym możemy zdecydować się jeszcze na windykację samodzielną. Wtedy nie współpracujemy z firmą windykacyjną, ale sami wykonujemy wszystkie potrzebne czynności – przesyłamy zawiadomienia, negocjujemy, w razie potrzeby oddajemy sprawę do sądu itd. Czy jest to jednak skuteczna windykacja? Wszystko zależy od naszej wiedzy i samozaparcia. Jeżeli nie mamy ani jednego, ani drugiego, warto więc oddać sprawę profesjonalnej firmie lub ewentualnie skorzystać z systemów internetowych umożliwiających windykację online. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, ale łączy ono w sobie zalety współpracy z firmą (np. tworzenie profesjonalnych pism), jak i windykacji samodzielnej (np. niskie koszta).