W obecnych czasach człowiek musi dbać się o siebie i swoje mienie, gdyż inaczej wykazałby się daleko idącą nieostrożnością i naiwnością. Strach przed napadem czy złodziejami niezwykle silnie odczuwają ci, którzy posiadają coś cennego lub mieszkają w znacznej odległości od swoich sąsiadów i w razie kłopotów nie miałby im kto przyjść z pomocą. Żebyśmy mogli poczuć się bezpieczniej wymyślone zostały wszelkiego rodzaju alarmy,czujniki ruchu, ale podstawą takiego zabezpieczenia posesji jest posiadanie stalowego ogrodzenia.

Obecnie hipermarkety i markety szczególnie te budowlane lub z akcesoriami do wyposażenia domu oferują nam także możliwość zakupu wszystkiego, co moźe nam się wydawać nie zbędne w naszym domu – kominków, kosiarek, paneli czy płytek, a nawet możemy kupić ogrodzenia stalowe. Kuszeni jesteśmy niezwykle atrakcyjną ceną i często gratisowym dowozem na długie odległości, ale montaż czasami może być obliczony tak, by odrazu pokryły się wraz z nim koszty transportu lub obie te rzeczy doliczone zostają do ceny, a my mamy być przekonani o tym, że to mamy gratis. Jednak między ogrodzeniami z hipermarketu, a tymi od firm, które je produkują lub często sprowadzają z zagranicy jest znaczna różnica. Pułapka, a raczej celowe niedomówienie może kryć się w słowie: „stalowe“, gdyż ogrodzenia stalowe, a raczej ich składowe elementy takie jak, pręty powinny być całe ze stali. Jeżeli zapytamy mniej więcej właśnie w taki sposób to na pewno usłyszymy, że ogrodzenia stalowe są ze stali. Pytanie pomocnicze dla klienta, który nie chce dać się oszukać powinno zmusić sprzedającego do odpowiedź czy też udzielenia informacji na temat ich wypełnienia. Najlepsze są takie, które całe są ze stali (w środku wypełnione są stalą), a nie takie, które też są ze stali, ale w środku są puste.

Istotny jest też sposób zabezpieczenia stalowej konstrukcji jaką są ogrodzenia stalowe. Zabezpieczenia te dotyczą korozji. Wymienić możemy trzy podstawowe metody antykorozyjne czyli zabezpieczenie wstępne – pomalowanie w sposób wannowy farbą w czarnym kolorze, cynkowanie ogniowe oraz malowane proszkowe. Zabezpieczenie, a raczej sposób zabezpieczenia zależny jest od klienta, gdyż wiele firm pozostawia mu ten wybór.