Gdańska Oliwa jest jednym z tych miejsc w trójmieście, w których architektura zachowała najwięcej znamion czasów minionych. W rejonie dzielnicy zlokalizowane są stare, mieszczańskie dwory, oraz młyny, które były jednym z fundamentów gospodarki Oliwy w czasach, gdy jeszcze była odrębnym miastem (w granicach Gdańska znalazła się stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1925 roku). Zachowały się też brukowane ulice, imponująca katedra w której znajdują się słynne organy, a także skwery i park oliwski z Pałacem Opatów.

Oliwy nie udało się zeszpecić nawet komunistom, którzy pomiędzy historycznymi budowlami stawiali wielkopłytowe bloki. Spacer po tej dzielnicy nadal należy do jednych z największych atrakcji, jakie Gdańsk ma nam do zaoferowania. W obrębie dzielnicy znajduje się ogród zoologiczny oraz wzgórze Pachołek, na którym umieszczono wieżę widokową. Rozpościera się z niej wspaniała panorama okolicy.
Oliwę przecina Potok Jelitkowski, który kiedyś zasilał wszystkie działające tu młyny. Dziś zasila kilka tutejszych stawów.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.