Stal czy powierzchnie metalowe nie są od początku takie ładne i błyszczące. Bardzo trzeba się natrudzić by powierzchnie metalowe odbijały jak lustro. Podczas każdego takiego polerowania bardzo należy uważać by przy tym nie zarysować danej powierzchni i nie uszkodzić jej.
Dlatego też technologia poszła tak do przodu, że wymyślono elektropolerowanie metali. Proces polega na kąpielach galwanicznych, w które wkłada się stalowe przedmioty do roztworu z rozpuszczoną chemią.
Wszystkie proporcje środków chemicznych są doskonale dobrane, a dane powierzchnie polerują się bez pomocy żadnych szczotek czy materiałów ściernych.
W wyniku takich kąpieli efekt końcowy elektropolerowania jest bardzo dobry, powierzchnia jest gładka, błyszcząca, doskonale utwardzona i zabezpieczona przed korozją. Elektropolerowanie metali to metoda, która szturmem zdobyła popularność. Proces ten sprawia, że stalowe powierzchnie są wypolerowane bardzo dobrze bez spowodowania żadnych zniszczeń czy uszkodzeń. W ten sposób poleruje się dzisiaj wiele przedmiotów.